خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

سیستم ترمز یکی از مهم ترین بخش های اصلی در خودرو ها هستند. یکی از قطعات مهم مورد استفاده در این سیستم، لنت ترمز جلو سراتو است. این لنت ها بعد از مدتی تمام شده و باید حتما تعویض شوند. می خواهید به طور کلی خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز شامل موارد مختلفی می شود. از این رو لازم است تا نسبت به این قطعه توجه ویژه ای داشته باشید و در زمان درستی آن را تعویض کنید.  این قطعه با ایجاد اصطکاک انرژی خودرو را به حرارت تبدیل می کند. حال اگر این قطعه تمام شود، باید سریعا برای تعویض آن ها اقدام کنید.

بررسی خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

برای آشنایی با خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز خوب است که ابتدا با نحوه عملکرد این قطعه بیش تر آشنا شویم. این قطعه به خوبی خودرو را کنترل کرده و نقش حیاتی در سلامت راننده و سرنشینان بر عهده دارد. این قطعه با گذشت زمان و در اثر اصطکاک مداوم، آسیب دیده و کارآیی خود را از دست می دهد. در این شرایط باید آن را عوض کرده و یک نمونه مرغوب دیگر از این قطعات را انتخاب کنید. در شرایطی که این قطعه کیفیت خود را از دست بدهد، اتفاقات بدی برای خودرو رخ می دهد.

اولین اثرات بدی که خراب بودن این قطعه در خودرو می گذارد، وقوع افت کارآیی ترمز است. در این شرایط سیستم ترمز نمی تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد و کاهش سرعت به درستی انجام نمی گیرد. علاوه بر این در این شرایط، مانورپذیری خودرو با مشکل مواجه شده و توانایی ترمز به طور ناگهانی افت می کند.

بیشتر بخوانید  مشخصات کلی سراتو
بررسی خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز
بررسی خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

عواقب تمام شدن لنت ترمز

برای آن که با خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز آشنا شویم، خوب است بدانید که این قطعات وظایف مهمی در خودرو بر عهده دارند. از این رو تمام شدن آن ها می توان با خطرات و عواقب زیادی برای خودرو ها همراه باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • افزایش مسافت توقف

زمانی که این قطعه خراب شده و تمام شود، مسافت توقف خودرو افزایش می یابد و این امر می تواند با خطرات جدی برای راننده و سرنشینان همراه باشد. معمولا در این شرایط سیستم ترمز نمی تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد و مدتی بعد از آن که بر روی پدال ترمز فشار آورده می شود، خودرو متوقف می شود. در نتیجه احتمال اصابت خودرو به اشیاء و یا اشخاص مقابل بسیار افزایش می یابد.

 • عمل نکردن صحیح چرخ ها

یکی دیگر از خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز به این مورد مربوط می شود. در صورت خراب شدن این قطعه، فاصله بین دیسک ترمز و لنت ها کاهش یافته و باعث گیر کردن و تعلیق شدن چرخ ها شود. در نتیجه چرخ ها نمی توانند عملکرد مناسبی از خود نشان دهند و حرکت خودرو را با اختلال همراه می کنند.

خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز شامل موارد مختلفی می شود. مهم ترین نمونه از این خطرات عبارتند از:

 • آسیب به دیسک های ترمز

خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز شامل موارد مختلفی می شود. یکی دیگر از این آسیب ها به خراب شدن دیسک ترمز مربوط می شود. در این شرایط فاصله بین دیسک های ترمز به حداقل رسیده و در نتیجه فشار زیادی بر روی دیسک ها ایجاد می شود. در نهایت دیسک ها بیش از حد گرم شده و عمر آن ها به شدت کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید  نکات مهم برای خرید لوازم یدکی اصلی خودروهای خارجی

بنابراین با تمام شدن لنت ها این قطعات نیز آسیب دیده و باید تعویض شوند. از این رو باید قبل از وارد شدن خسارات بیش تر به خودرو، به تعمیرگاه کیا110  بروید و از خدمات متنوع آن استفاده کنید.

 • جدا شدن لنت از پدال ترمز

در شرایطی که این قطعه تمام شده باشد، ممکن است از پدال ترمز جدا شود. این وضعیت بسیار خطرناک بوده و راننده نمی تواند سرعت خودرو خود را کنترل کند.

 • توزیع نیروی ترمز نامتعادل

زمانی که این مشکل برای لنت ترمز ایجاد می شود، تیروی ترمز به صورت یکسان بین چرخ ها توزیع نمی شود. این مسئله می تواند سبب انحراف خودرو و یا چرخش ناگهانی آن شود.

عواقب تمام شدن لنت ترمز
عواقب تمام شدن لنت ترمز

نشانه های تمام شدن لنت ترمز

حال که با خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز جلو اپتیما آشنا شدید، خوب است که نشانه های تمام شدن این قطعه را نیز بشناسیم. زمانی که این قطعه تمام می شود خودرو علائمی از خود نشان می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • صدای غیر عادی

یکی از مهم ترین نشانه های بروز این مشکل، بروز صدا های غیر عادی می باشد. در این شرایط معمولا صدای خراشیدن در هنگام ترمز کردن از خودرو شنیده می شود.

 • افزایش خط ترمزی

از دیگر نشانه های بروز این مشکل، افزایش خط ترمز می باشد. در این شرایط فاصله برای توقف خودرو افزایش یافته و نیاز به فشردن بیش تر پدال ترمز می باشد.

 • احساس لرزش در فرمان

در این شرایط معمولا هنگام ترمز گرفتن لرزشی در فرمان ایجاد می شود.

 • تغییر در عملکرد ترمز گرفتن
بیشتر بخوانید  دلیل لرزش فرمان سراتو در زمان ترمز گیری

اگر متوجه شدید که عملکرد ترمز کردن خودرو تغییر کرده و به مرور ضعیف تر شده است، به احتمال زیاد این قطعه تمام شده و باید برای تعویض آن اقدام کنید. برای خرید لنت و سایر لوازم یدکی اپتیما و سراتو به وب سایت ما مراجعه کنید.

کلام آخر خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز شامل موارد مختلفی می شود. در این شرایط کنترل سرعت خودرو از دست راننده خارج شده و خطرات جدی جان راننده و سرنشینان را تهدید می کند. این مشکل می تواند از توزیع یکنواخت نیروی ترمز به چرخ ها جلوگیری کرده و امکان انحراف و چرخش ناگهانی خودرو نیز وجود دارد. برای خرید انواع لنت های کیا و سایر لوازم یدکی سراتو و اپتیما می توانید به فروشگاه کیا 110 مراجعه کنید.

سوالات متداول برای خطرات ناشی از تمام شدن لنت ترمز

 1. اگر لنت ترمز عقب خودرو تمام شود، چه می شود؟

در این شرایط احتمال چپ شدن و تصادفات شدید رانندگی وجود دارد و طول عمر کاسه ترمز را نیز کاهش می دهد.

 1. لنت ترمز جلو خودرو ها از چه نوعی است؟

این لنت ها از نوع دیسکی قفل شونده هستند و از دو طرف به چرخ فشار آورده و از چرخیدن لاستیک و دیسک جلوگیری می کنند.

 1. در صورت تمام شدن لنت ترمز چه باید کرد؟

پس از بررسی نشانه های تمام شدن لنت ترمز، جهت تعویض آن اقدام کنید.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =