5 روش برای تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی

تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی

برای خرید لوازم یدکی سراتو یا سایر مدل ها، تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی در هنگام تعویض و خرید قطعات یدکی خودرو بسیار مهم است و بی توجهی به آن می تواند بسیار خطرناک باشد. تولید کنندگان قطعات یدکی معتبر و اصلی پس از فروش مجموعه ای از خدمات را در اختیار خریدار قرار می دهند تا علاوه بر تضمین عملکرد و کیفیت محصول خود بتوانند خیال مصرف کننده را بابت ایمنی قطعه تضمین نمایند.

قطعات یدکی تقلبی برخلاف لوازم یدکی اصیل یا معتبر سریع‌تر فرسوده می‌شوند یا به طور کلی خراب شده و در بیشتر مواقع خسارت های سنگینی را به خودرو وارد می کنند. زیرا این قطعات به ندرت از آزمایش ایمنی و تضمین کیفیت که برای قطعات OEM اجباری است، عبور می‌کنند. بنابراین، باید بدانیم که چگونه یک قطعه جعلی را از لوازم یدکی اصیل و واقعی تشخیص دهیم؟

آنچه خواهید خواند:

چرا تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی  بسیار مهم است؟

یک دستگاه الکترونیکی یا سیستم های به کار رفته در موتور یا ترمز خودرو ترکیبی بسیار پیچیده از قطعات مختلف است. بنابراین برای دستیابی به عملکرد مناسب، کیفیت قابل اعتماد، حفظ ایمنی و ارگونومیک نیاز به هماهنگی قطعات مختلف خودرو با همدیگر می باشد. برای ایمن کردن خودرو  برای کاربران و جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به محیط زیست لزوم استفاده از قطعات یدکی با کیفیت اجباری به نظر می رسد.

از سوی دیگر قطعات و لوارم یدکی اصل نسبت به نوع تقلبی آن زمان خرابی و تعمیر را به حداقل می رساند و از این طریق عملکرد ایمن مورد نیاز را تضمین می‌کند. در نتیجه استفاده از قطعات یدکی اصل و با کیفیت بسیار مهم است که در هنگام خرید باید از نظر کیفیت و انطباق اطلاعات نسخه اصل و اورجینال مورد بررسی قرار گیرد. چرا که سودآوری و فریب دادن برخی از افراد برای تهیه قطعات یدکی تقلبی در بازار، علاوه بر اینکه تجهیزات معیوب را در اختیار مشتری قرار می دهد؛ بلکه امنیت و ایمنی سایر قطعات به کار رفته در داخل خودرو را نیز به خطر می اندازد.

به یاد داشته باشید با خرید قطعات تقلبی چه به صورت آگاهانه و یا کاملا ناآگاهانه، ممکن است در ابتدا مقرون به صرفه به نظر برسد، اما منجر به خرابی سایر قطعات اصلی در خودرو شده و در نهایت هزینه های سنگین تعمیر را بر روی دست شما بگذارد. شاید در موارد حادتر مجبور شوید خودرو مورد علاقه خود را بفروشید یا در گوشه پارکینگ رهایش کنید.

تفاوت بین قطعات یدکی اصلی و تقلبی چیست؟

قبل از اینکه در مورد تشخیص لوازم یدکی سراتو اصل و تقلبی  صحبت نماییم و روش های مختلف تفکیک قطعه تقلبی از یک قطعه اصلی را بیان کنیم، ابتدا باید انواع مختلف تولید کنندگان قطعات یدکی قانونی در صنعت را بشناسیم.

·        قطعات یدکی اصلی:

قطعات یدکی اصلی که به عنوان تجهیزات اصلی (OE) نیز شناخته می شوند در واقع  قطعات خودرویی هستند که در ابتدا و  هنگام ساخت خودرو بر روی آن نصب شده است. این قطعات یدکی معمولا امن ترین گزینه های حفظ عملکرد و سلامت خودرو محسوب می شوند که برای مدل های مختلف خودروهای تولیدی به صورت خاص تولید و استفاده شده است. این قطعات عمدتا با گارانتی بسیار معتبر از سوی سازنده خودرو به بازار عرضه می شود که به طور کلی گران ترین نوع و لوازم یا قطعات یدکی در بازار هستند.

بیشتر بخوانید  چرا دیسک ترمز تاب بر میدارد؟

·        قطعات یدکی OEM:

OEM به تولید کننده تجهیزات اصلی یا  قطعات یدکی معتبری  اشاره دارد که  معمولا توسط یک سازنده خارجی در داخل بازار جهانی یا داخلی یک کشور عرضه می شود. این قطعات مشابه قطعات یدکی اورجینال هستند که توسط یک تولید کننده بیگانه در بازارهای داخلی کشور توزیع می شود. این قطعات معمولا در جعبه ای با نام سازنده OEM بسته بندی می شوند. قطعات یدکی OEM معمولاً هزینه کمتری نسبت به قطعات یدکی اصلی دارند و در مواقعی می توان بدون ابطال گارانتی خودرو از آنها استفاده کنید. از جمله این قطعات یدکی می توان به کلید شیشه بالابر سراتو وارداتی یا قفل صندوق عقب سراتو اشاره کرد.

·        قطعات یدکی پس از فروش:

قطعات و لوازم یدکی پس از فروش که به قطعات جایگزین یا الگو نیز شناخته می شوند عمدتا برای تعمیر خودروهای مختلف به خصوص اتومبیل های خارجی مقرون به صرفه تر است. این قطعات کاملا مشابه قطعات یدکی اصلی به کار رفته در طراحی خودرو توسط نمایندگی ها معتبر تولید شده اند. شرکت‌ها و نمایندگی های معتبر پس از فروش، اغلب حقوق قانونی و نحوه تولید قطعات یدکی را از سازنده اصلی خودرو خریداری می‌کنند و بر اساس شرکتی که این قطعات یدکی پس از فروش را تولید می کند کیفیت محصول را تضمین می کنند.

آسیب های استفاده از قطعات تقلبی خودرو  چیست؟

تولیدکنندگان تجهیزات اصلی (OEM) و شرکت های پس از فروش قطعات یدکی باید محصولات خود را مطابق با استانداردهای ایمنی و کیفیت صنعت خودروسازی بسازند. با اینکه در اغلب موارد افراد سودجو  قطعات تقلبی را شبیه قطعات واقعی و اصل طراحی یا تولید می کنند، اما تفاوت عمده در ترکیب مواد، اندازه، تراش و وزن این قطعات تقلبی با نوع اصلی آن وجود دارد.

از آنجایی که اکثر این قطعات بسیار ارزان تر از قطعات اصلی هستند، با استانداردهای ایمنی تعیین شده توسط صنعت برای کاهش هزینه تولید مطابقت ندارند و در نتیجه رانندگان بیشتری را در معرض خطر قرار می دهند.

بنابراین، استفاده از این قطعات یدکی تقلبی از استانداردهای ایمنی و کیفیت صنعت خودرو تبعیت نخواهد کرد. وجود این قطعات در خودروی شما می تواند منجر به خرابی بخش های مختلف خودرو همچون خرابی موتور یا سیستم الکترونیکی خودرو شده و در اغلب مواقع منجر به تصادف می شود. در اینجا برخی از خطرات استفاده از قطعات یدکی تقلبی مختلف به صورت کاملا مختصر بیان شده است.

·        خرابی یا آتش سوزی موتور

قطعاتی مانند شمع ها، تسمه های سرپانتین، سوپاپ ها، فیلترهای روغن همچون فیلتر بنزین سراتو سایپا نه تنها می تواند باعث خرابی و آسیب دیدن قطعات حیاتی موتور شود؛ بلکه عملکرد مناسب موتور و پیشرانه را مختل می نماید. استفاده از قطعات تقلبی که به خوبی با موتور شما مطابقت ندارند نه تنها منجر به خرابی موتور می شود بلکه می تواند باعث اتصال کوتاه و آتش سوزی شود.

·        آسیب های مربوط به شیشه جلو

شیشه جلویی که توسط OEM توصیه می شود از استاندارد ایمنی خاصی مانند ظرفیت تحمل بار پیروی می کند. ظرفیت باربری حداکثر توانایی یک ماده (شیشه جلو) برای تحمل بار قبل از وقوع شکست است که باید از ایمنی و تحمل کافی برخوردار باشد.  شیشه‌های جلوی تقلبی که از این استانداردهای ایمنی پیروی نمی‌کنند، ممکن است فقط در زیر بار با وزن بسیار اندکی ترک بخورد یا بشکنند. در نتیجه این مشکل  می‌تواند برای سرنشینان خودرو بسیار خطرناک باشد.

همچنین قطعات تقلبی یدکی همچون  کلید شیشه بالا بر سراتو یا برف پاک کن های تقلبی در هنگام بارندگی شدید به اندازه نمونه اصلی خوب کار نمی کنند. زیرا بسیاری از این قطعات و برف پاک کن های تقلبی دقیقاً مطابق با انحنا و شکل شیشه جلو شما طراحی نشده اند.

·        خرابی ترمز

لنت ترمز جزء ضروری سیستم تعلیق و ترمز خودرو محسوب می شود که در هنگام رانندگی باید از عملکرد بسیار خوبی برخوردار باشد. لنت ترمز تقلبی در مقایسه با لنت ترمز اصل به طور ناموزون طراحی شده که بسیار سریع فرسوده می شود. خرابی و استفاده از نسخه تقلبی این قطعه ممکن است هزینه ناخواسته اضافی برای تعمیر و نگهداری خودروی شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید  مقایسه قطعات یدکی کیا سراتو با سراتو سایپایی

استفاده از لنت های ترمز تقلبی با مواد بی کیفیت باعث ترمزهای پر سر و صدا شده و در هنگام سایش گرد و غبار جمع میکنند.  در نتیجه  ممکن است باعث لرزش و صدای جیغ هنگام ترمز زدن یا رها شدن آن در هنگام رانندگی شود. استفاده از لنت های ترمز تقلبی می تواند منجر به خرابی ترمز شود که در سرعت بالا یا فراز و نشیب ها می تواند واقعاً خطرناک باشد.

·        به خطر افتادن یکپارچگی ساختار خودرو

پانل‌های بدنه و قطعات تقلبی این بخش با نواحی مچاله و ستون‌های یک خودرو به طور کامل هماهنگ یا منطبق نیستند. بنابراین در صورت تصادف یا  برخورد، پنل‌های بدنه تقلبی  به خوبی نمی توانند نقش خود را ایفا کنند و در نتیجه  موجب  ضربه شدید و آسیب رساندن به سرنشینان خودرو در هنگام خطر شوند.

·        کاهش سختی تایرها

لاستیک ها مهم ترین قسمت خودرو هستند که  وزن خودرو و سرنشینان را در هنگام حرکت نگه می دارند و تنها جزئی هستند که با جاده تماس مستقیم دارند. لاستیک‌های تقلبی به‌ویژه تحت بارهای زیاد آرامش خود را از دست می‌دهند و آج‌های لاستیک بدی دارند که می‌تواند به‌خصوص در سرعت‌های بالا واقعاً خطرناک باشد.

چند روش برای تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی 

بسیاری از فروشندگان لوازم یدکی تقلبی از تاکتیکهای مختلف برای  فروش قطعات تقلبی خودروها استفاده می کنند. از آنجایی که خرید و فروش قطعات تقلبی خودرو در همه جای دنیا وجود دارد باید در مورد تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی  اطلاعات کافی به دست بیاورید.

·        بسته بندی

برخلاف  قطعات یدکی معتبر  که در بسته بندی های باکیفیت در بازار توزیع می شوند، محصولات تقلبی معمولاً در بسته بندی های ارزان یا شل و ول به بازار عرضه می شود. این قطعات در مقایسه با نسخه های اصل که با احتیاط ارسال می شوند، کاملا  بی توجه و بدون استفاده از سیستم های محافظتی برای حمل و نقل در اختیار مشتری قرار می گیرد.  برای تشخیص جعلی بدون یک قطعه فقط کافی است تا به بسته بندی محصول توجه کنید و آن را با بسته های اصلی مقایسه کنید. در هنگام خرید لوازم یدکی حتما جزئیات کوچک بسته بندی مانند نوع چاپ، جنس جعبه، ضخامت آن دقت نمایید.

·        شماره سریال یا هولوگرام

همه قطعات OEM با شماره سریال یا هولوگرام خاص خود را تولید می شوند که می توان از آنها برای ردیابی سازنده اصلی قطعه و تضمین اصالت آن استفاده کرد. معمولا شماره‌های سریال OEM مستقیماً بر روی جعبه یا روی خود قطعه یدکی چاپ می شوند، در حالی که یک شماره جعلی اعداد را روی یک برچسب درج شده و بر روی جعبه یا قطعه مورد نظر چسبانده می شود.

·        غلط املایی

در هنگام خرید قطعات یدکی مختلف به چاپ روی بسته لوازم یدکی و دستورالعمل های درج شده بر روی بسته بندی دقت کنید. در صورت وجود اشتباهات نگارشی، گرامری یا غلط املایی باید بدانید که این قطعه احتمالا از نوع تقلبی می باشد.

·        دستورالعمل ناقص

وقتی دفترچه راهنمای یک قطعه یدکی را می خوانید، مطمئن شوید که دستور العمل نصب یا راهنمای نگهداری آن به طور کامل در دفترچه تبیین شده  است. در دفترچه راهنمای یک قطعه یدکی تقلبی معمولاً یک یا چند مرحله حذف شده و از دست رفته، یک نمودار گم شده، یک جمله گیج کننده یا حتی یک نمودار اشتباه وجود دارد.

·        قطعات نامتناسب

قطعه جدیدی را که خریده‌اید با قطعه قدیمی مقایسه کنید و به تفاوت‌ها در رنگ، وزن، تغییر ابعاد و… توجه کنید. یک تفاوت ساده مانند عدم تطابق بست‌ها نیز ممکن است نشانه‌ای از تقلبی بودن  قطعه یدکی خریداری شده باشد.

·        قیمت ارزان تر

قطعات و لوازم یدکی اصلی معمولاً به دلیل کیفیت بالایی که دارند هزینه بیشتری را طلب می کنند و گرانتر هستند. اگر از سوی فروشنده یک قطعه یدکی با قیمت بسیار ارزان به شما توصیه می شود باید احتمال تقلبی بودن آن را در ذهن خود بگنجانید. اکثر قطعات اصلی دارای گارانتی هستند که در هنگام خرید قطعه یدکی، ممکن است براساس جزئیات گارانتی لازم باشد هزینه بیشتری را بپردازید.

بیشتر بخوانید  انواع فیلتر در خودرو

·        تامین کنندگان قطعات یدکی

برای خرید و تامین قطعات یدکی مورد نیاز  خود همیشه به دنبال شرکت ها و  تامین کنندگان بسیار معتبر بگردید. زیرا این افراد به هیچ عنوان با فروش قطعات تقلبی اعتبار و خوشنامی خود را خدشه دار نمی کنند.

·        گارانتی یا ضمانت برگشت پول

یکی از راه های تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی بررسی گارانتی لوازم و قطعات OEMمختلف خودرو است.  مجموعه های توزیع کننده لوازم یدکی با کیفیت و اصیل عمدتا محصولات خود را با گارانتی و ضمانت بازگشت وجه پشتیبانی می کنند. عدم وجود این نوع اطمینان می تواند از تقلبی بودن قطعات یدکی محسوب شود که به دلیل ناشناس بودن فروشنده می تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد.

·        صورتحساب کامپیوتری / رسید رسمی یا فاکتور

در هنگام خرید لوازم یدکی باید یک صورتحساب رسمی از فروشنده دریافت کنید، مبنی بر اینکه در حال خرید یک قطعه اصلی خودرو OEM هستید. این کار به شما کمک می کند تا در صورت بروز مشکل به خاطر قطعه خریداری شده، بتوانید از گارانتی لوازم یدکی استفاده کنید و یا به طور کامل آن را تعویض نمایید.

جعلی ترین قطعات خودرو کدامند؟

امروزه نسخه تقلبی هر قطعه از خودروهای مختلف را می توان به  راحتی در بازارهای داخلی یا خارجی پیدا کرد. شما می توانید قطعات تقلبی همچون  باتری، چراغ، لاستیک، قفل صندوق عقب سراتو، کلید شیشه بالا بر سراتو و فیلتر بنزین سراتو سایپا را بازار به سهولت پیدا کنید. بنابراین، باید در هنگام خرید قطعات OEM خودروی خود بسیار تیز بین و مراقب باشید. با این حال، جعل کنندگان قطعات خودروی لوازمی را بیشتر  هدف قرار می دهند که کارایی بالایی دارند و بیشتر از سایر بخش ها تعویض می شوند. به همین خاطر این قطعات بیشتر از بقیه قسمت های خودرو جعل می شوند.

  • کیسه های هوا
  • لنت های ترمز
  • قطعات موتور
  • اجزای پیشرانه
  • شیشه های جلو

راه های تشخیص بسته بندی اصلی از تقلبی

برای عملکرد بهینه و ایمن هر خودرویی در بازه های زمانی مختلف نیاز به تعمیر و نگهداری منظم و تعویض قطعه خودکار دارد. با این حال، استفاده از قطعات تقلبی خودرو یا قطعات OEM نامناسب ممکن است ایمنی مسافران را به خطر بیندازد. یکی از مهمترین راه های تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی  بررسی دقیق بسته بندی محصول است که اطلاعات زیادی را در اختیار خریدار قرار می دهد.

·        رنگ بسته بندی:

گاهی اوقات رنگ قطعه اصلی از غیر اصلی تشخیص داده می شود که رنگ بسته بندی تقلبی تیره تر یا روشن تر از رنگ بسته بندی اصلی است.

·        کیفیت بسته بندی:

معمولاً مواد به کار رفته در بسته بندی قطعات با اصالت همچون لوازم یدکی سراتو سایپایی از کیفیت خوبی برخوردار هستند. همین امر منجر به افزایش کیفیت ظاهری بالاتر بسته بندی اصلی نسبت به نوع تقلبی و استحکام بیشتر آن می شود.

·         نوع آلیاژ کاربردی:

نوع مواد و آلیاژهای استفاده شده در ساخت قطعات اصلی بسیار مرغوب بوده که کیفیت قطعات خودرو را نسبت به برندهای تقلبی متمایز می کند. . بدیهی است که نوع آلیاژ استفاده  شده در طراحی و ساخت قطعات مختلف می تواند بر کیفیت و ایمنی لوازم یدکی تاثیر بگذارد.

·        طراحی قطعه

یک فرد با تجربه از طریق لمس قطعات متوجه اصلی یا غیر اورجینال بودن آن می شوند؛ چرا که نوع جوشکاری، پرچ، جای سوپاپ ها و حتی اندازه حفره ها و ضخامت لنت ها می تواند تمایز بین قطعات اصلی با تقلبی را نمایان کند.

در صورت داشتن هر یک از انواع سراتو برای خرید قطعات اصل با تضمین کلیک کنید.

 

لوازم یدکی سراتو yd

لوازم یدکی سراتو سایپایی و وارداتی

لوازم یدکی اپتیما

 

 

کلام آخر

هر صاحب خودرویی  به خوبی می داند که حفظ عملکرد بهینه و ایمنی وسایل نقلیه سواری و باری چقدر حیاتی و مهم است. اما امروزه تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی  بسیار سخت شده و دستیابی به قطعات یدکی با اصالت خودرو های خارجی یا داخلی در بازار ایران تقریبا ناممکن است.

باید بدانید که داشتن خودرو یک چیز است و نگهداری یا مراقبت  از آن یک چیز دیگر که  هر دو موضوع کاملا جدا از هم هستند. متأسفانه، اکثر مردم از عملکرد قطعات خودرو آگاه نیستند و نمی دانند که برای  تشخیص لوازم یدکی اصل و تقلبی به چه بخش هایی توجه کنند تا محصول با کیفیت و خوبی را خریداری کنند.

از آنجایی که استفاده از  قطعات یدکی تقلبی می تواند دردسر ساز باشد  باید در مورد خرید این محصولات به خصوص لوازم یدکی سراتو سایپایی آگاهی لازم را داشته باشید.

با خرید قطعات یدکی تقلبی ارزان قیمت، ممکن است فکر کنید که از نظر هزینه صرفه جویی می کنید. اما حقیقت  این است که در آینده ای نه چندان دور شما پول بیشتری را برای تعمیرات و تعویض مکرر خرج خواهید نمود.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 20 =